ANADOLU HEM İSYAN HEM DE ZAFERLERLE DOLU!

Duyuyoruz bazen İstanbul’da- kentte bir kafede ya da köyde bir meranın yanında. “Devlete karşı gelinir mi?” diyor bir amca, ya da “Devletle nasıl mücadele edebilirsin ki?” diye soruyor bir teyze. “İnşaata başladılar çoktan, yapacak adamlar” diyor kentli bir kuş gözlemci. Büyük şirketlerle hükümetin işbirliği yaparak İstanbul için yazdığı bu korkunç senaryonun değişmeyeceğine inanıyor, 3. köprünün yüzlerce metreye ulaşmış ayakları, dev şirketlerin bütçeleri, devletin kolluk güçleri karşısında kendilerini çaresiz hissediyorlar.

Oysa ki, Anadolu’nun dört bir yanında, doğusunda ve batısında, kuzeyinde ve güneyinde, dev yürekler bambaşka hikayeler yazıyor! Şalvarını giymiş, başına çemberini takmış köylü kadınlar “Ölmek var dönmek yok!” diye haykırarak bir grup takım elbiseli adamın toprakları için onlara sormadan yazdıkları sernaryolara meydan okuyor! Projeleri binlerce ağaç kesildikten, inşaatlar başladıktan sonra durduruyor! Yırca’daki gibi, Hevsel bahçelerinde olduğu gibi!

Hem, ne çabuk unuttuk, daha dün bu şehir Gezi Parkı’nda tarihe adını altın harflerle yazdırmadı mı? Asırlarca anlatılacak bir zaferin altına milyonlar imzalarını atmadı mı? Dediler evet, o zaman da “Projeyi durdurmanız imkansız, boşuna uğraşıyorsunuz” dediler. Dediler ama görmediler mi, bir halk bir araya gelince alt edilemeyecek bir dev, yenilmez bir ejderha yok! Yıkılamayacak betonlar yok! O köprünün adını halk “Yapılamamış Köprü” koyacak belki de, kim bilir? Ve aynı halk, TC kimlik numarası olmayan milyonlarca canlının yaşadığı o ormanlara olan sevgisinin, dünyanın en büyük havaalanından da büyük olduğunu gösterip o ormanları gerçek sahiplerine iade edecek belki de! İşte o sabah gazeteler hangi manşetleri atacak acaba? “Katil Projeler İptal Ormanlar Kurtuldu!” diye mi, yoksa “Halk İstanbul’un Nefesi Oldu!” diye mi?

Cebindeki son parayı köy kahvesinde içtiği keyif çayına veren amcalar, köylerindeki ormanları küçültüp banka hesaplarını büyütmek isteyen takım elbiselilerin ceplerine yenilgiler koyup topraklarından gönderdi. Anadolu binlerce isimsiz kahramanın “imkansız”ları, “mümkün” yapabildiği, böyle onlarca zaferle dolu. İşte bunlardan sadece bazıları:

AKDENİZ

Ahmetler köyü, HES, ANTALYA

Antalya’nın doğa harikalarından, yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı olan ve Manavgat’ta 14 köyün içme suyu ve sulama suyu ihtiyacını karşılayan Ahmetler Kanyonu’nda HES mücadelesi 2013'te başladı.İnşa edilmesi kararlaştırılan Kanyon Regülatörü ve HES projesi hakkında Antalya Valiliği, 31 Aralık 2009 tarihinde ’Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı aldı. Kendilerinden gizlenen bu karardan 2012 yılında haberdar olan köylülerin yaptıkları dava başvurusu, 60 günlük itiraz süresi aşıldığı gerekçesiyle kabul edilmedi.

Ardından şirket çalışanlarının inşaat için araçlarıyla birlikte gelmesiyle köylüler sularını korumak için büyük bir direniş başlattı ve çok sayıda sivil toplum örgütünün de desteğiyle çadırlı eylem yaptı. Köylülerin günlerce sürdürdüğü direniş karşısında şirket araçlarını geri çekmek zorunda kaldı. Direniş boyunca Ahmetler köyü sakinleri hep birlikte davranmayı, bütün kesimlerin desteğini almayı başardı. Ahmetlerli kadınlar da büyük özveri göstererek, iş makinelerinin önüne yatarak, başarının mimarı oldu. 4 kez şirketin adamları tarafından silahlı saldırıya uğrayan, üzerlerine iş makineleri sürülen, coplanan, biber gazı yiyen, yaralanan köylüler yılmadı; yağmur, çamur, soğuk, sıcak demeden kanyonu beklediler ve şirketi kanyona sokmadılar.

Bunların sonucunda direniş ciddi bir kamuoyu ve medya desteği elde etti. 2014 Kasım başındaysa, Antalya 2’nci İdare Mahkemesi, daha önce yürütmeyi durdurma kararı verdiği, Kanyon Regülatörü ve HES projesi için açılan davada şirketin 'ÇED Gerekli Değildir' raporunu iptal etti. Proje iptal edilmedi ama uygulanması artık oldukça zorlaşmış oldu.

Phaselis, Dream of Phaselis otel projesi, ANTALYA

Antalya'nın Tekirova ilçesinde bulunan Phaselis Antik Kenti'nın sınırındaki arazi Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilerek doğa ve tarihi yıkım için karar almıştı. 2010'da Rixos Otelleri zinciri sahibi Fettah Tamince'nin kurduğu Ares Faselis A.Ş. arazi için "otel projelendirildi". Proje adını; Fettah Tamince'nin rüyalarını süslediği için "Dream of Phaselis"adını aldı.Bu haberi alan kent merkezindeki gençler Phaselis İnisiyatifi olarak harekete geçerek bölgedeki insanları uyarmaya ve iş birliği yapmaya davet etti. Bölgede yaşayanlar davacı olmaya ikna edildi ve yapılan eylemlere katıldılar. Başlatılmış olan imza kampanyası Türkiye çapında 95.000 destekçi buldu.Tarihin ve Milli Parkın katline karşı çıkanlar çok geniş bir katılım oluşturdu. Adeta tek yürek olundu."ÇED gerekli değildir"in iptali için açılan davada kamoyunun lehine sonuçlandı.Tahsis'in iptali için açılan davada ilk karar yine aynı şekilde olumluydu.Ardından tahsis edilen arazide çıkan tarihi kalıntılarla beraber Orman ve Su İşleri Bakanlığı Mayıs 11'de tahsisin iptalini verdi.

Boğazpınar köyü, HES, MERSİN

Mersin’in Tarsus ilçesinde Kadıncık Çayı üzerinde yapımı planlanan HES direnişi, 2009 yılında sahibinin de Boğazpınar köyünden olduğu KTM GRUP adındaki şirketin köyün yaşam alanı olan Kadıncık vadisi üzerindeki Öküzini ırmağına HES yapacaklarını açıklamasıyla başladı. Bu ırmak aynı zamanda Mersin ve Tarsus’un içme suyunu sağlıyor.

2013 yılı sonunda köylülerinin HES direnişiyle ilgili yapılan suç duyurusunu değerlendiren savcı, HES eylemlerini meşru buldu ve soruşturmaya yer olmadığını belirtti. Dört yıl sonra HES için ÇED Olumlu Kararının yürütmesini durdurulması ve iptali istemiyle yöre halkınca açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Boğazpınarlılar, sularını korumak için HES projesine karşı çıktıkları için 4 yılda maruz kaldıkları soruşturma, tehdit ve rüşvetlere karşın mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek, “Bildiğimiz tek şey, kazananların mücadeleye devam edenler olduğudur” demişlerdi.

Direniş sırasında Tarsus Belediyesi'nin düzenlediği köylerarası futbol turnuvasında her maça "HES istemiyoruz" pankartlarıyla çıkan köyün futbol takımı, devlet erkanının izleyeceği final maçına çıkmaması için yarı finalde fikstür değiştirilerek en zor rakiple eşleştirilmiş, maç ikinci yarıya kadar 0-0 devam edince rakibin kırmızı kartlık müdahalelerine hakemin sessiz kalması üzerine çıkan şiddetsiz tartışmada polis sahaya girip köy takımına saldırmış, dört kişi yaralanırken altı futbolcu da iki yıl turnuvadan men cezası almıştı. Bu polis saldırısından sonra yargılananlar ise polisler değil futbolcular oldu.

Düzenledikleri festivallerle seslerini duyurmaya çalışan direnişçi köylülerin bir festivali sırasında, Praksis Grubu'nun Boğazpınarlı 6-7 yaşındaki çocuklarla birlikte yazıp bestelediği "HES yapma boşuna, yıkacağız başına" şarkısı suç unsuru sayıldı. HES şirketi şarkının sözlerini suç sayarak Boğazpınar HES Karşıtı Platform Sözcüsü Ahmet Öztürk’e 13.5 yıl hapis istemiyle dava bile açtı. Boğazpınarlılar, çoluk çocuk haklarında açılan tüm davalardan beraat etti.

2012 yılında köylerinde yapılmak istenen ikinci HES projesine ilk kapsamlı eylemi yapan Boğazpınar köylüleri, eylemde köyün emekli imamının okuduğu HES karşıtı dua ile gündeme gelmişti. Eylemde okunan Kuran-ı Kerim’in ardından HES’e karşı dua okuyan emekli İmam, “Allah’ım ırmağımıza sahip çıkmak için toplandık. Gayemize, maksadımıza bizi nail eyle ya rabbim. Vatanımıza memleketimize, doğamıza, ırmağımıza göz dikenleri ıslah eyle ya rabbim” sözleriyle dikkat çekmişti. Köylüler şu anda yürütmesi durdurulan HES projesi için iptal kararının çıkmasını bekliyor.

DOĞU ANADOLU

Tortum, HES, ERZURUM

Erzurum Tortum İlçesi’ne bağlı Serdarlı, Bağbaşı ile Pehlivanlı Beldesi’nden geçen Katıklı Çayı üzerinde 2009 yılında 3 ayrı HES kurulması kararlaştırıldı. Ödük Vadisi’ndeki Katıklı Çayı üzerine kurulacak HES’ler için iki kez Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu verildi. İlk raporda bilirkişi heyetinin incelemesine göre ’ÇED gereklidir’, ikinci bilirkişi raporunda ise, ’Gerekli değildir’ raporu verildi. ÇED gerekli değil raporunu dikkate alan mahkemenin verdiği karar yöre halkı tarafından temyiz edildi. Dava sonucunda Erzurum 2’nci İdare Mahkemesi 3 ayrı hidroelektrik santralinin (HES) yapılmasını iptal etti. Bağbaşı HES’te Paldet AŞ’yi taşeron olarak çalıştıran esas lisans sahibi olan Kayı İnşaat AŞ, bölgeyi terk etti.

Yaklaşık 3 yıl mücadele veren Bağbaşı beldesi halkı,  2011 yılında HES projesi için gelen makinelerinin geçişine direnmiş, vatandaşlar ve jandarma arasında arbede yaşanmış kadınlar jandarmanın yoğun şiddetine uğramıştı. Eyleme katılan 260 kişinin jandarma tarafından ifadesi alınmış çeşitli para cezalarında çarptırılmıştı, Ödük Vadisi’ndeki ilk eylemde öne çıkarak direnişin sembolü hali gelen 17 yaşındaki Leyla Yalçınkaya'ya mahkeme tarafından  HES eylemcileriyle görüşmeme ve çalışma alanlarına girmeme cezası verildi. Leyla’nın direniş öyküsü 20 Eylül 2013 tarihinde zaferle sonuçlandı ve Leyla beraat etti

Munzur, baraj ve HES, TUNCELİ

Tunceli, Munzur Çayı üzerinde kurulması planlanan 4 baraj ve 6 HES projesi için 1983 yılında ‘Devlet Su İşleri’ tarafından Tunceli- Munzur Projesi Master Planı raporu hazırlandı. 2010 yılında ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yapılması planlanan bütün baraj ve HES projeleri için, ‘üstün kamu yararı’ kararı aldı ve Munzur Vadisi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’na işlendi. Temmuz 2012’de Çevre ve Orman Bakanlığı planda ÇED raporı bulunmayan projeleri onaylayarak yürürlüğe soktu. Bölge halkı baraj ve HES projelerinin iptali için Ankara 3. İdare Mahkemesi’ne başvurdu fakat dava reddedildi.  Ancak dosya temyiz edilerek Danıştay’a gönderildi ve davada ret kararı bozuldu ve Milli Parklar ve Planlama Mevzuatı – ÇED ilişkisi bakımında emsal niteliğinde bir karar verildi. Munzur vadisi gibi Milli Park ve benzeri doğa koruma statülerine sahip alanlara dair Uzun Devreli Gelişme Planlarının, ÇED sürecine tabi olduğu ve tüm projeler için toplu, bütünlüklü bir süreç yürütülmesi gerektiğine karar verildi.

EGE

Yırca, termik santral, MANİSA

Yırca köyünde termik santral projesinin temelini dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız attığında tarih 19 Mart 2014’ü gösteriyordu. 2015 yılının başlarında Kolin Grubu’na ait olduğu anlaşılan projeye karşı köylü direnişe geçti. Şirketin güvenlik görevlileri köylüye çivili sopalarla saldırdı ve ardından Kolin henüz dava sonuçlanmamış ve gerekli izinleri bile almamışken bir gece 6000 zeytin ağacını birden kesti. Köylülerin direnişi, Türkiye’nin dört bir yanından destek aldı ve tüm yaşam savunucularına ilham verdi.

21 Nisan 2015 tarihinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun açılan mahkeme hakkında verilen karar açıklandı. Bu kararla termik santral yapma projesi de iptal edilmiş oldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında Yırcalılar fidan dikim şenliği yaptı. Yırca Köyü’ne hala binlerce ağaç dikilmeye devam ediyor.

İztuju Plajı, özelleştirme karşıtı direniş, MUĞLA

Muğla Dalyan'da Caretta Caretta kamplumbağalarının yumurtlama alanı olan dünyaca ünlü İztuzu halk plajının özel bir şirkete 8 yıllığına kiralanmasına karşı halk ayağa kalktı ve “Sahili ranta açtırmayacağız” diyerek günlerce nöbet tuttu. İztuzu Plajı'nı özel bir şirkete satan Muğla Valiliği bünyesindeki MUÇEV'in aldığı karar, hukuka aykırı bulundu ve idari mahkeme Ocak 2015’te yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Yuvarlakçay, HES, MUĞLA

Yuvarlakçay'da, suyun ticarileştirilmesine, HES'lerin yarattığı çevresel ve sosyal yıkımlara, tarım ve hayvancılığı yok edici etkisine karşı 2009 yılında başlayıp 2010 yılının sonuna kadar 11 ay boyunca ciddi bir mücadele verildi.Bu direniş sonucunda HES projesi iptal edildi ve bu iptalin bir sonuç değil aksine bir başlangıç olduğu da sürekli vurgulandı. Türkiye'de iptal edilen ilk HES projesi olarak Yuvarlakçay direnişi köylü kadınların direnişe öncülük etmesiyle de tarihe kazındı. Köylüler “Yuvarlakçay Geçilmez!” dedi; suyunu ve ağaçlarını 7'den 70'e, gece gündüz demeden bekleyerek korumayı başardı. Yuvarlakçay özgür akmaya devam ediyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Hevsel Bahçeleri, yapı rezerv alanı karşıtı direniş, DİYARBAKIR

Kentin akciğeri, tarımsal besin kaynağı ve simgesi olan 8 bin yıllık Dicle Vadisi ve Diyarbakır Hevsel Bahçeleri’nde, Şubat 2014’te, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nün talimatıyla 3 bin ağaç kesildi. Bunun üzerine öğrenci ve vatandaşların başlattığı çadırlı nöbet eylemi 20. gününde kazanımla sonuçlande ve valilik yazılı açıklamayla kesimin durdurulduğunu ve ağaç dikimi yapılacağını bildirdi.

Ardından, Diyarbakır İl Toprak Koruma Komisyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda 14 Kasım 2014’te, 8 milyon 629 bin 499 metrekarelik alana sahip Hevsel Bahçeleri’nin 7 milyon 517 bin 732 metrekaresini tarımsal arazi statüsünden çıkararak ‘yapı rezerv alanı’ ilan etti. Buna karşın TMMOB Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları aleyhine dava açtı. Mahkeme Mayıs 2015’te İl Toprak Koruma Komisyonu’nca Hevsel Bahçeleri’nin 7 milyon 517 bin 732 metrekaresini tarımsal niteliği korunacak alan statüsünden çıkarılması yönündeki kararının yürütmesini durdurdu. Hevsel Bahçeleri 4 Temmuz 2015 tarihinde UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

İÇ ANADOLU

Bakırtepe, siyanürlü altın madeni, SİVAS

Bakırtepe Çevre Platformu Kangal Bakırtepe'de, Koç grıubuna bağlı Demir  işletmek istediği altın madenini (siyanürle liç yöntemi kullanılacak) çalıştırmadı. Hukuki mücadele 13 Mart 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Bakırtepe Altın Madeni Projesine” kabul-olumlu görüş bildirmesiyle başladı. Platform, şimdiye kadar tüm davaları kazandı, Demir Export ve bakanlığın iptallere açtığı davalar bile reddedildi. Bakırtepe halkın ibadet yeri aynı zamanda, ve bu nedenle bilirkişi tarafından "Somut Olmayan Kültürel Miras" olarak kabul edildi. Bugünlerde UNESCO listesine de girecek. Bakırtepe'nin eteklerinde yer alan bir bölge ise SİT alanı olarak koruma altına alındı.

KARADENİZ

Fındıklı, HES, ARTVİN

Yaklaşık 8 yıldır sürdürdükleri direnişle ilçenin vadilerinde HES yapılmasını engelleyen Fındıklı halkı, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu adı altında örgütlendiler ve yıllardır eylemler, toplantılar, vadilerde tutulan nöbetler, ÇED protestoları ile vadilerine HES için bir kazma dahi vurdurmadılar.  Yoğun bir bilinçlendirme kampanyası ile çocuğundan yaşlısına herkesin duyarlılığını kazanandığı Fındıklı, bölgeye gelen yabancı plakalı araçları vadilere sokmamaları, vadilerde dolaşan mühendislere göz açtırmamaları ile kamuoyunda yer aldılar. Çağlayan Vadisi ve Arılı Vadisi için örnek mücadele gösterdiler.

Hopa, HES, ARTVİN

Artvin Hopa'da Güneşli HES projesini yapmak üzere lisans alan Erva ÇED Raporu için gerekli olan halk bilgilendirme toplantısını Hopa'da yapmak istemiş ancak firma Hopa’ya bile giremeden kaçmak zorunda kalmıştı. Bilgilendirme toplantısını engellemek için Hopa halkının sokaklara inmesi sonrası İstanbul'da yaşayan Hopalılar İstiklal caddesinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında İstiklal Caddesi üzerindeki Little Big (LTB) mağazasının önüne gelen eylemciler mağaza önünde durarak şirketi protesto etti. Öncesinde mağazaya müşteri olarak giren eylemciler mağazada pankart açtı ve LTB kepenk kapatmak zorunda kaldı. Eylemler sonrası firma projeden çekildiğini şu yazı ile kamuoyuna duyurdu

"Son dönemde yanlış bilgilere dayandığını tespit ettiğimiz yükselen HES karşıtlığı, Artvin'in Hopa ilçesinde de etkisini hissettirmiş ve yöre halkından olumsuz bir tepki yaratmıştır. Bu durumun en somut göstergesi ilk olarak Hopa'da kurmayı planladığımız Güneşli HES projesi kapsamında halkı bilgilendirmek, projeye katılımının sağlamak, varsa görüş ve önerilerini almak, planladığımız sosyal sorumluluk projelerini paylaşabilmek amacıyla düzenlenen katılım toplantısının gerçekleşmemesiyle ortaya çıkmıştır. Bu sebeple yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalışarak tüm hazırlık çalışmalarını tamamlamış olmamıza rağmen Hopa'da hayata geçirmeyi planladığımız Güneşli HES Projesi'nden, sorumlu bir davranış sergileyerek toplumsal bir olaya bahane edilmemesi amacıyla vazgeçtiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Cerattepe, maden, ARTVİN

Artvin halkı 1990’lı yılların başından beri verdiği kararlı mücadelesi ile 2 maden şirketi ve pek çok mahkeme kararları eskitti. İlk ruhsat sahibi olan Cominco Madencilik, tepkilere direnemeyeceğini anlayınca ruhsatını İnmet Mining’e satarak Artvin’i terk etti. 2009 yılında Artvinlilerin davası kazanma yoluna girince İnmetMining şirketi de Artvin’i terk etti. Bu dünyada bir maden tekelinin bir madeni terk ettiği ilk ve tek örnektir. Ancak ilgili bakanlık kesinleşmiş mahkeme kararlarını hiçe sayarak 2012’de bu kez Özaltın (Cengiz Holding) grubuna maden ruhsatı verdi ve bir kez daha karşısında Artvin halkının direnişini buldu. Artvin halkı Yeşil Artvin Derneği'nin altında toplanmış STK ve partilerle 25 yıldır bölgede örgütlü, örnek bir mücadele veriyor. Avrupa ve Kafkas bölgesinde doğal yaşlı ormanların en yoğun olduğu, dünyada sadece bu bölgede bulunan onlarca bitki ve hayvan türleri ile Türkiye’deki iki kuş göç yolundan birini barındıran Cerattepe’yi, halk “Artvin’in üstü altın’dan değerlidir” ve “Cerattepe Geçilmez!” diyerek savunmaya devam ediyor.

Loç Vadisi, HES, KASTAMONU

Loç direnişi, 2009 yılında iki kişiyle başlayan ve tüm Cidelilerin katılımını sağlayan, HES’lere karşı örnek mücadele haline gelmiş Sarı Yazmanın İsyanı olarak ekoloji mücadelesinde yerini almıştır. Dünyanın 2. büyük kanyonu olan Valla Kanyonunda Or-Ya enerji tarafından yapılmak istenen HES'e karşı oluşturulan Loç Vadisi Koruma Platformu adı altında mücadele etmiştir. Loç Vadisi, Küre Dağları Milli Park alanına girmektedir.

Şirket önünde yaptıkları pek çok kitlesel basın açıklaması sonrası iş makinalarının vadilerine girmesi ile birlikte bölgede bir çok kez iş makinelerinin durdurulması ve İstanbul’da şirket önünde 29 günlük oturma eylemi ile gündeme gelmişlerdir.  29. günde kaçak olduğu anlaşılan şantiyeye mühür vurulmuş, eylemlilikler şirket bölgeden tamamen çıkana dek sürmüş, sonrasında Kastamonu İdare mahkemesi 2011 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermiş ve bilirkişi atamıştır. Şirketin açmış olduğu karşı davalar devam etmekle birlikte Loç vadisi halkı 6 yıldır bölgesine şirketi sokmuyor.

Andon Vadisi, HES, RİZE

İneğini Satan Adam: Kazım Delal

Kamuoyunda Yurttaş Kazım olarak tanınan Kazım Delal, Salarha vadisinde kurulmak istenen Ambarlık HES projesinin dava masraflarını karşılamak için kredi çekmiş, kredi yetmeyince ineğini satarak HES mücadelesini farklı bir boyuta taşımıştır.

Ambarlık HES projesine dava açmış ve projeyi iptal ettirmiştir. Kazım Delal davayı kazandıktan sonra bu sefer de  Rize Belediyesi tarafından Rize kent merkeziyle birlikte 9 belediye ile 26 köyün içme suyunun sağlandığı Andon İçme Suyu Tesisleri içerisinde kurulması planlanan HES’e karşı mücadele etmiştir. Mücadele nedeniyle, aynı HES projesine karşı çıkan köylüsü Yusuf Esir, Rize Belediyesi tarafından önce başka işyerlerine ve ilçelere sürülüp ardından da işten atılmıştır.

İş makinalarının vadiye cıkmasını engellemek adına pek çok defa yola barikat kuran Delal ile Esir jandarma tarafından defalarca gözaltına alındı, haklarında Asliye ceza Mahkemesi’nde iki ayrı dava açıldı. Esir ve Delal’in yargılamaları ise hâlâ devam ediyor. Kazım Delal haklı mücadelenin kararlılıkla savunulmasının bir sembolü haline gelmiştir.

Gerze, Termik Santral, SİNOP

Sinop'un Gerze ilçesinde Anadolu Grubu tarafından Yaykıl köyüne yapılması planlanan Termik Santral projesi şirketin 2008’de üretim lisansı almasıyla birlikte farklı bir boyut kazandı. Bölge halkı Yeşil Gerze Çavre Platformu adı altında gerek hukuksal gerek eylemsel olarak mücadele etmeye başladı. Gerze dünyanın en iyi 10 direnişi arasına girmeyi başaran 5 Eylül 2011 tarihindeki direniş destanıyla Türkiye'de adını duyurdu.

Sondaj yapmaya gelen şirketi protestoya giden Gerze halkı, gaz bombaları, TOMA’lardan sıkılan tazyikli sular ve coplarla tanıştı; 50’ ye yakın insan yaralandı. Bu direnişte her yaştan, her parti ve görüşten insanlar birlikte omuz omuza verdiler. Bu birliktelik sonucu belirledi. İlerleyen süreçte şirket ÇED raporunu iki defa gözden geçirerek 2012 ve 2013’te Bakanlığa sundu ancak her iki rapor da itiraza konu olan hususlarda değişiklik yapılmadığı gerekçesiyle iade edildi. Bu tarihten sonra projede herhangi bir gelişme ve değişiklik olmayınca 23 Şubat 2015’te Gerze Enerji Santrali projesinin ÇED süreci resmen sonlandırıldı.

Paylaş :Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+